Първата построена космическа совалка по програмата Спейс Шатъл на НАСА е Ентърпрайс.
Совалката е построена на 17 септември 1976 год. без двигатели или някакви функциониращи топлинни щитове и затова не е способна да извършва операции в Космоса. Причината, поради която е построена совалката е тестването й в полети само в атмосферата, т. нар. ALT програма (Approach and Landing Tests Program). Полетните изпитания по тази програма започват на 15 февруари 1977 год. в Центъра за летателни изпитания "Драйдън" в базата на ВВС "Едуардс", Калифорния. Тези изпитания се провеждат с цел проверка на съвместимостта между совалката и самолета носител
(специално преоборудван от НАСА Боинг 747) и на летателните характеристики на совалката в долните слоеве на атмосферата.
Пилотираните изпитания на "Ентърпрайз" в свободен полет започват на 12 август 1977 год. Астронавтите пилотират 75-тонния планер по U-образно трасе след неговото отделяне от самолета носител на височина 7000 м. Те извършват успешно приземяване на пистата в авиобазата "Едуардс". Астронавтите са удивени от лекотата, с която се управлява "Ентърпрайз".
След първия полет са извършени още седем, като последният от тях е на 26 октомври 1977 год. След това "Ентърпрайз" е отправен в Центъра за космически полети "Маршал" в град Хънтсвийл, щата Алабама. Там, в продължение на осем месеца, са провеждани вибрационни тестове на апарата. След тях космическите совалки получават потвърждение за летателна годност.
На 10 април 1979 год. "Ентърпрайз" е доставен в Кейп Канаверал, щата Флорида. На 1 май същата година совалката, заедно с горивния резервоар и двата ракетни ускорителя, е вертикализирана на стартова платформа и превозена на разстояние 5.6 км. до стартова позиция № 39 А. "Ентърпрайз" е установен на стартовата площадка в стартово положение с цел пробна транспортировка и проверка на клиренса и вертикалността на цялата конструкция. Там за първи път космически кораб за многократно използване е показан в напълно готов за старт вид пред широката публика.
По-късно "Ентърпрайз" е доставен в Хюстън, щата Тексас, където е изложен в Музея на въздухоплаването и аеронавтиката на НАСА.